Da Norges nye hovedflyplass stod ferdig for nøyaktig 20 år siden, var den dimensjonert for 17 millioner passasjerer årlig. I 2017 hadde OSL 27 479 921 passasjer. Da sier det seg selv at flyplassen måtte utvide. Det tok ni år og kostet 14 milliarder.
Tett samarbeid med Avinor
Halvannet år etter åpningen av den nye delen av OSL på Gardermoen, fremstår eikeparketten i områdene på Pir Nord like vakre som på åpningsdagen. Det mener Salgssjef for Industri i Osmo Holz und Color GmbH & Co. KG, Roger Dahl, skyldes godt samarbeid mellom flere aktører i verdikjeden på flyplassen.
− En ting er at gulvene er fine på åpningsdagen. En annen ting er hvordan de ser ut nå, og i resten av byggets levetid. Derfor har vi et tett samarbeid med Avinor og de aktørene som har ansvar for renhold og vedlikehold. Det er de som skal videreforedle «finishen» på gulvene. Så langt har vi holdt kurs for mer enn 130 personer som er knyttet til dette arbeidet, sier han.
Alt starter med renhold
De 19 000 kvadratmeterne er overflatebehandlet to ganger med Osmo Original hardvoksolje. En olje som metter trecellene med olje og voks, og som holder overflaten slitesterk. Gulvene blir også enkle å rengjøre og vedlikeholde. For det er renholdet som er hemmeligheten for at vedlikeholdet skal fungere.
− Er det ikke rent, vil resultatet alltid blir dårlig. Derfor har vi sammen med Avinor laget grundige beskrivelser av hva som skal gjøres når på de ulike områdene. Det er naturlig at høyt trafikkerte områder trenger mer renhold og vedlikehold enn andre. Trapper, inngangspartier, gater, butikker og serveringssteder er krevende områder som må jobbes med hele tiden, sier han.
Stort puslespill
Den store jobben med å slipe og behandle gulvene ble gjort etappevis under utbyggingen. Det stilte høye krav til planlegging. For ÅF gruppen, Avinor og Osmo handlet det om å jobbe med gulvene uten at noen tråkket feil.
− Med så mange aktører på samme sted, ble det selvsagt et puslespill. Ingen kunne jo gå på det slipte gulvet før det var behandlet og klart til bruk. Men det gikk bra. Sammen med bransjens beste aktører ble oppdraget løst og vi alle er stolt av slutt resultatet, sier han.