FM logoTil fargemagasinet.no AnnonseAnnonse
Fargemagasinet logo
E-magasin Bransjestatistikk
Se flere bilder
ØKT SATSING_Ege team-Norge_Foto_Iver_Valkve_IFI_no (2).jpg

Foto: Iver Valkvæ/ifi.no

Kortreiste tepper og økt satsing i Norge

Ege Carpets har en sterk posisjon i det norske prosjekt markedet, med lokal organisasjon, rask levering og tett samarbeid med arkitekter. Bærekraftsatsing, gjenbruk og en ny kolleksjon laget i samarbeid med Snøhetta står sentralt i tiden fremover.

Iver Valkvæ/ifi.no

Iver Valkvæ/ifi.no
Publisert

Registrer deg her og motta vårt nyhetsbrev, med nye artikler og nyttige tips 2-3 ganger i måneden.

Følg Fargemagasinet på Facebook, Linkedin og Instagram.

Ege Carpets har posisjonert seg godt i det norske prosjektmarkedet, med showroom i Oslo hvor både ledelse, kundeservice og deler av salgsteamet holder hus. I tillegg har selskapet distriktselgere i både Bergen og Stavanger som dekker Sørlandet, Vestlandet, Midt-Norge og Nord-Norge. Nå ønsker teppeleverandøren å vokse ytterligere – både i synlighet og markedsandeler.

– Vi har en kompetent og motivert lokal organisasjon og jobber tett mot håndverkere og det beskrivende ledd og leverer i dag til mange små og store prosjekter over hele landet, sier Raymond Sandvik, som leder det norske salgskontoret.

Med lager og produksjon i Herning i Danmark har Ege kort vei fra bestilling til leveranse.

– Vi har 2–3 ukers produksjonstid uavhengig av mengde og type, noe som gir både fleksibilitet og forutsigbarhet for kundene våre, sier Sandvik.    

Se flere bilder
Ege Carpets- Raymond Sandvik

Foto: Iver Valkvæ/ifi.no

KORTREIST: – Vi har 2–3 ukers produksjonstid uavhengig av mengde og type, noe som gir både fleksibilitet og forutsigbarhet for kundene våre, sier Raymond Sandvik.

Bredde, fleksibilitet og skreddersøm

Ege Carpets tilbyr både LVT, teppefliser, plankeformat, banevare og avpassede tepper – fra rene polyamidtepper til 80/20-kvaliteter og 100 prosent ull. I Norge er det særlig teppefliser og polyamid som dominerer, med hotell og kontor som de største segmentene, men de leverer også til boliger, retail og maritime prosjekter.

– Vi er markedsledende på hoteller, hvor vi leverer tilpassede løsninger for både hotellrom og korridorer og andre rom, sier Sandvik.

Samtidig ser de en økende etterspørsel etter LVT-produkter.

– I mange prosjekter kombineres tepper med LVT, og vi tilbyr både klikk- og limbare løsninger – med og uten akustikkdemping. Vi ser at i de aller fleste kontor- og hotellprosjekter hvor vi leverer tepper, så er det også behov for LVT.

Se flere bilder
Teppefabrikken til Ege i Danmark.

Foto: Ege Carpets

BREDT: Ege Carpets leverer et komplett sortiment for både hotell, kontor, bolig og maritime prosjekter, fra teppefliser og banevarer til LVT i klikk- og limbare varianter, med eller uten akustikkdemping.

Direkte dialog

For Ege Carpets er tett dialog med arkitekter og interiørdesignere en sentral del av arbeidet. Gjennom løpende oppdateringer, prøver og teknisk veiledning sikrer de at det beskrivende ledd over hele landet alltid har tilgang til de nyeste kolleksjonene og løsningene.

– En stor del av vår jobb er å holde interiørarkitekter over hele landet oppdaterte på våre produkter. Vi har et veldig stort sortiment, og det kommer stadig nye kolleksjoner og andre type nyheter, forteller Anneline Kristiansen-Gunnberg, Hospitality og A&D Manager.

– Vi har flere ansatte som dekker forskjellige områder i Norge, og hver enkelt skal sørge for at sine kunder har det de trenger av informasjon og materiell. Det kan være i form av presentasjoner, levering av prøver, og mer.

– Våre produkter skal helst ses og tas på, så fysiske prøver er enormt viktig slik at en arkitekt eller interiørarkitekt kan se at farger og kvalitet passer til sitt prosjekt. Vi er dermed mye på farten med prøver og i prosjektmøter. Vi veileder også på det tekniske, og hjelper med design layouts og mengdeberegninger på større prosjekter, sier Kristiansen-Gunnberg.

Se flere bilder
Tepper levert av Ege til Nye Hjorten Teater

Foto: James Eric Hensley

RETRO ESTETIKK: De spesialdesignede teppene til Nye Hjorten Teater binder sammen historiske referanser med dagens krav til funksjon og komfort. 

Design i samarbeid med arkitektene

Design- og arkitektsamarbeid er en sentral del av Ege Carpets’ identitet. Flere av kolleksjonene er utviklet i tett samarbeid med internasjonalt kjente designere, som Tom Dixon og Monsieur Christian Lacroix. Nå er det Snøhetta som står for tur.

– Vi lanserer en helt ny kolleksjon i samarbeid med Snøhetta første kvartal i 2026. Kolleksjonen hadde pre-lansering under 3daysofdesign i København i juni, forteller Sandvik.

Se flere bilder

Foto:


Gjenbruk og villhester

Bærekraft er langt mer enn produktmerking for Ege Carpets – det er en gjennomgående strategi. Gjennom programmet ReUse har Ege tatt bærekraft ett steg videre. Egne teppefliser tas i retur og gjenbrukes, noe de forventer skal bli attraktivt for prosjekter med klimagassregnskap. I henhold til norsk regelverk (NS 3720) settes CO₂-utslipp fra produksjonsfasen (A1–A3) til null når produktet består av gjenbrukte produkter. Dermed reduseres det samlede klimafotavtrykket for bygget.

Men bærekraften handler også om mennesker og natur.

– På fabrikken i Herning har vi et prosjekt som heter Go2Work der vi tilbyr arbeidstrening til personer som av ulike årsaker har falt utenfor arbeidslivet. Videre har vi i samarbeid med flere lokale aktører som har etablert et eget naturreservat med fokus på biologisk mangfold. Området heter Gjellerup Enge, og hensikten er å la naturen utfolde seg uten menneskelig påvirkning. Det er et rikt innsekts- og dyreliv her, blant annet med ville hester som løper fritt, sier en engasjert Sandvik.    

Se flere bilder
Fra Ege Carpets' fabrikken i Herning,

Foto: Ege Carpets

FABRIKK I DANMARK: Fabrikken i Herning i Danmark er kjernen i Ege Carpets’ virksomhet og leverer alt fra teppefliser og banevare til spesialtilpassede designløsninger.

Ambisjoner og engasjement

Fremover skal Ege Carpets ta markedsandeler i flere distrikter og styrke sin posisjon som en helhetlig leverandør av tekstile og vinylbaserte gulvløsninger.

– Vi holder nå ReUse-presentasjoner for både byggherrer og arkitekter, og vi ser at dette vekker interesse. Det er et område vi kommer til å jobbe enda mer med i tiden fremover, sier Sandvik    

Teppekunst

Med stor bredde i sortimentet og mange muligheter for kundetilpassede løsninger havner Ege Carpets ofte i prosjekter utenom det vanlige. Noen leveranser skiller seg ut – ikke nødvendigvis i størrelse, men i kreativt uttrykk. Et eksempel er en kunstutstilling i Bergen Kunsthall, hvor en kunstner nylig tok i bruk Eges tepper på uventet vis.

– Hele rommet, inkludert gulv, vegger og tak, ble dekket med spesialdesignede tepper fra oss; et veldig spesielt prosjekt som fikk bred medieomtale og ga gulvleggeren en artig utfordring, sier Sandvik.

På spørsmål om han har en personlig favoritt blant kolleksjonene, svarer Raymond Sandvik diplomatisk:

– Jeg sier ofte at det handler om riktig gulv på riktig sted. Men jeg har en forkjærlighet for Highline kolleksjonen. Den er ekstremt fleksibel og må være rene godtebutikken for kreative arkitekter og interiørarkitekter, sier han med et smil.     

Se flere bilder
Tepper fra Ege på Nye Hjorten Teater.

Foto: James Eric Hensley

TILPASSEDE LØSNINGER: Teppene fra Ege Carpets gir både god akustikk og et helhetlig uttrykk til Nye Hjorten Teater.

Ønsker å bidra i bransjen

Nå som er Ege er medlem av IFI – Informasjonskontoret for farge og interiør, gir det også muligheten for bransjesamarbeid gjennom blant annet Gulvfakta.no som bygger kunnskap om gulv og gulvsystemer. Der jobber bransjens leverandører med å finne gode løsninger for bransjen. For Sandvik handler medlemskapet i IFI om å bidra til en sterk felles bransje.

– Jeg har vært med i IFI tidligere og synes det er viktig å være en del av bransjefellesskapet. Noen av medlemmene er konkurrenter, men vi har også sammenfallende interesser. IFI er et sted hvor vi kan samarbeide om felles mål. Jeg har tro på og er en sterk tilhenger av å dele kunnskap. Alle er tjent med at bransjen fremstår seriøs og ryddig. Vi har også interesse av IFIs arbeid for rekruttering til overflatefaget, avslutter Sandvik.

Mer informasjon
Les mer
Lang historie

Historien til Ege Carpets begynner i 1938, da Mads Eg Damgaard etablerte selskapet i Herning, Danmark. Med en kompromissløs tro på teknologi og kvalitet satset han tidlig på avanserte produksjonsmetoder. På 50-tallet spesialiserte selskapet seg utelukkende på tepper, og utviklingen skjøt fart. I løpet av 70- og 80-tallet etablerte Ege Carpets seg i Norden og Europa og ble børsnotert i 1985.

Miljøarbeidet kom tidlig på agendaen, og i 1996 ble de verdens første teppeprodusent med ISO 14001-sertifisering. Utover 2000-tallet har selskapet satset på teppefliser, gjenbruk og innovative backingløsninger. I dag er Ege Carpets blant Europas største innen tekstile gulv, med global tilstedeværelse og samarbeid med kjente designere som Tom Dixon og Christian Lacroix – og en tydelig ambisjon om å forene design, teknologi og ansvarlig produksjon.    

Se flere bilder
Fra fabrikken til Ege Carpets i Herning, Danmark.

Foto: Ege Carpets

HISTORIEN: Siden starten i 1938 har Ege Carpets vokst fra en lokal fabrikk i Herning til en av Europas ledende teppeprodusenter, med fokus på design, teknologi og ansvarlig produksjon.    

Nye styrer i IFI og Gulvbransjen
Bransjenytt

Nye styrer i IFI og Gulvbransjen

Ved IFIs årskonferanse på Støtvig Hotel ble det avholdt styremøter i både IFI og Gulvbransjen med valg av nye styremedlemmer.Fredrik Aanstad hadde sittet maksimalt tillatt antall år...

Byggforum samlet bransjen
Messer

Byggforum samlet bransjen

Når Coop arrangerer Byggforum, møtes leverandører og butikker til en messe der nye produkter, konsepter og løsninger presenteres. Arrangementet er blitt en viktig arena for inspirasjon,...

Harmoni med hvitt på hvitt
Produktaktuelt

Harmoni med hvitt på hvitt

Lag et mentalt fristed med subtile teksturer og ulike nyanser av hvitt. I tapetkolleksjonen Pure fra Omexco brukes forskjellige materialer med særegen tekstur – kun i hvitaktige farger.Inspirert...

Nyhetsbrev
Motta vårt nyhetsbrev!

Registrer deg her og motta vårt nyhetsbrev, med nye artikler og nyttige tips 2-3 ganger i måneden.