FM logoTil fargemagasinet.no AnnonseAnnonse
Fargemagasinet logo
E-magasin
Se flere bilder
Fagtur-2025-FotoCheraWestmanIFIno-24.jpg

Foto: Chera Westman/ifi.no

Et skip lastet med faglig påfyll

Med snaut 200 håndverkere på Fagtur seilet Jordan, Sika, IBG, Tarkett, Jotun og JS Cook til København. Konferansedekk var fullastet med faglig påfyll.

Chera Westman/ifi.no

Chera Westman/ifi.no
Publisert (oppdatert )

Registrer deg her og motta vårt nyhetsbrev, med nye artikler og nyttige tips 2-3 ganger i måneden.

Følg Fargemagasinet på Facebook, Linkedin og Instagram.

Annonse
IFI annons

For 28. gang arrangerte seks av bransjens største leverandører Fagtur for malere, gulvleggere og andre bransjeaktører. En litt strammere økonomisk situasjon, førte til at turen denne gang gikk til København med en helt nyoppusset DFDS Pearl med snaut 200 deltakere.

De seks leverandørene, Tarkett, Jotun, IBG, Sika, Jordan og J S Cook, bruke konferanseavdelingen på dekk 11 til presentasjoner av nye produkter, sortimentomlegging og satsingsområder med gode messetilbud til deltakerne.   

Se flere bilder
dame snakker i mikrofon foran stor lystavle

Foto: Chera Westman/ifi.no

MLF: Kari S. Wilsgård fra MLF fortalte at de har kjøpt Rolf Simpson AS og kommer fortsatte å arrangere kurs i kontraktsskriving og NS3420, fremover i samarbeid med Bygghåndverk Norge.

Filtrull for fin finish

Se flere bilder
Hvite maleruller og pensler på bord

Foto: Chera Westman/ifi.no

FILTTEX er kommer kun som stikk, men i alle størrelser. Den har godt opptak, legger fra seg malingen jevnt og gir fin finish, sier Jordan.

Hos verktøyleverandøren Jordan presenterte salgssjef Lars Petter Rustan og faglig ansvarlig malermester Åsa Schaanning en ny filtrull som erstatter både gammel filtrull og mikrofiberrull.

– Den nye malerullen heter Filttex, og er en rull for superfinish – der det er krav til finere arbeider. Det er en filtrull med mye større kapasitet enn den gamle og den mister ikke fibre, sier Lars Petter Rustan.

Rullen kommer i alle størrelser, kun med stikk.

– Den har vi stor tro på, og vi har fått veldig god respons på den på denne turen, sier Rustan.

Jordan har presenterte også en 100 mm malepensel med litt tynnere blekk som tar opp mye maling, men er litt lettere å jobbe med og som kan brukes til etterstryking. Jordan representerer også Mirka på det norske markedet, og viste frem en ny Deros slipemaskin for krevende bruk og hardhendt sliping.   


Miljø som konkurransefortrinn

Se flere bilder
bli mann smiler

Foto: Chera Westman/ifi.no

FAGLIG PÅFYLL: En glad gjeng fra leverandørene og deltakerne på årets Fagtur fikk servert et godt faglig program og hyggelig sosialt samvær. Per Wear, Tarkett.

Tarkett hadde invitert med seg Christine Lund fra Mesterbedriften Lund som fortalte om bedriftens reise med materialgjenvinningsprogrammet ReStart.

– Reisen startet for mange år siden og vi fikk utlevert bur som vi hadde på lageret der vi kunne fylle opp med beleggkappet. Buret sto der lenge og forble tomt, til vi klappet det sammen og trengte plassen til annet, fortalte hun. Fagturen i fjor ble et vendepunkt. Der Tarkett viste frem gulvbelegget iQ Loop som er et produkt skapt av store deler gjenvunnet materiale.

– Vi innså da at vårt bidrag betyr noe, og vi bestemte oss for at vi må bidra. Så det er bare å sette i gang, oppfordret hun. I dag bruker de materialgjenvinning som salgsargument og konkurransefortrinn, og hjemkommunen Enebakk, ble først ut i landet med å installere det nye gulvbelegget i et prosjekt.


La det bli lys!

Se flere bilder
grupp med menn ser på maskiner

Foto: Chera Westman/ifi.no

IBG hadde i vanlig ordning tatt med seg en rekke maskiner og nyttige verktøy. Her demonstrerer Geir Arne Råum Janser Columbus, som nå kan utstyres med sterkt LED-lys.

IBG hadde med seg et arsenal av maskiner og verktøy – både nyheter og gamle travere. Owe Andre Busland viste frem den godt kjente Columbus-slipemaskinen som har vært på markedet siden 1970-tallet. Janser har tatt frem et belysningstilbehør som kan ettermonteres på alle maskiner uansett modell og årstall.

– Dette passer på alle Columbus-maskinene, det er bare å ta av gummiringen på toppen av maskinen og montere et tilbehør med nesten 360 LED-lys. Lyset går ned rundt maskinen og gjør det enklere å gjøre en god slipejobb, sier Busland som også viste frem en ny Mozart-kniv med sklisikkert grep og et risseverktøy for rask og enkel kontroll av overflatestyrke i støpte undergulv.     


Fra sort til gult

Se flere bilder
skjerm som viser Casco og Sika- produkter

Foto: Chera Westman/ifi.no

SORT BLIR GULT: De sorte Casco Floor Expert-produktene blir etter hvert borte, og erstattes av Sika-konsernets hovedvaremerke i gule og grønne sekker, fortalte teknisk produktsjef Frode Olaisen.

Sika er moderskipet til varemerkene Casco og Schönox, og nå gjennomfører konsernet en stor sortimentsendring, der avrettingsmassene og primerne fra Casco Floor Expert trekkes og erstattes av produkter i under Schönox-varemerket. Samtidig flyttes også flissortimentet fra Casco til Sika Ceramo.

– Bakgrunnen for sortimentsendringen er at vi vil kunne tilby kundene et bredere og raskere tilgjengelig sortiment og gjøre det lettere å finne frem til riktig produkt, forteller teknisk produktansvarlig Frode Olaisen.

Produktdata og bruksområder forandres ikke, men produktene vil se litt annerledes ut.

Casco erstatter også gulvlimet CascoProff GP med GP Plus som kan brukes gulvbelegg på både gulv og vegg og de fleste tepper blant annet. Limet inneholder lettfiller som gjør at spannet veier 30 prosent mindre enn et vanlig lim, og at det er lett å smøre ut.

– Det heftlimes etter 60 minutter og kan reaktiveres med varme etter inntil 90 minutter, sier Olaisen.

– CascoProff GP Plus er et anvendelig lim som kan brukes til mye. Det har veldig gode egenskaper for gulvleggeren – lett å bruke og lett å bære. Bøtta veier bare 9 kilo, forteller Terje Rustad.   


At fagturen denne gang gikk til København bidro til å kutte kostnader. Til tross for at bransjen er inne i usikre tider, ble turen raskt fulltegnet og ventelisten var lang.

At det var en vellykket tur, var leverandørene og de deltakere som Fargemagasinet snakket med, enig om underveis og i etterkant. 

Fugearbeid i lave temperaturer
Bransjenytt

Fugearbeid i lave temperaturer

Kalde vinterdager kan by på utfordringer for fugearbeid utendørs, men med riktig forberedelse og materialvalg er det fullt mulig å oppnå et godt resultat. Ifølge Rune Ludvigsen i Dana...

Nyhetsbrev
Motta vårt nyhetsbrev!

Registrer deg her og motta vårt nyhetsbrev, med nye artikler og nyttige tips 2-3 ganger i måneden.